narkolepsja typu 1

Narkolepsja typu 1 (narkolepsja z katapleksją) to przewlekłe schorzenie neurologiczne charakteryzujące się nadmierną sennością dzienną oraz katapleksją, czyli nagłą utratą napięcia mięśniowego wywołaną silnymi emocjami. Jest spowodowana niedoborem hipokretyny (oreksyny) – neuropeptydu produkowanego przez neurony w podwzgórzu, odpowiedzialnego za regulację stanu czuwania i snu.

Choroba ma podłoże autoimmunologiczne i wiąże się z genetyczną predyspozycją – około 98% pacjentów z narkolepsją typu 1 jest nosicielami allelu HLA-DQB1*06:02. Proces autoimmunologiczny prowadzi do zniszczenia neuronów wytwarzających hipokretynę, co skutkuje niemal całkowitym brakiem tego neuroprzekaźnika w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Objawy narkolepsji typu 1 obejmują, oprócz nadmiernej senności dziennej i katapleksji, także zaburzenia snu nocnego, porażenie przysenne, omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne oraz automatyzmy behawioralne. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych, badań polisomnograficznych, testu wielokrotnej latencji snu (MSLT) oraz oznaczenia poziomu hipokretyny-1 w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Leczenie narkolepsji typu 1 opiera się na farmakoterapii objawowej. W terapii nadmiernej senności stosuje się leki stymulujące (modafinil, armodafinil, pitolisant, solriamfetol) oraz sodium oxybate. Do leczenia katapleksji wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne (SSRI, SNRI, TCA) oraz sodium oxybate. Istotną rolę odgrywa również edukacja pacjenta, higiena snu oraz regularne drzemki w ciągu dnia.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl