nadmierne gromadzenie żelaza

Nadmierne gromadzenie żelaza (hemosyderoza, hemochromatoza) to stan patologiczny charakteryzujący się nieprawidłowym odkładaniem żelaza w tkankach organizmu. Może być to skutek pierwotnych zaburzeń genetycznych (hemochromatoza dziedziczna) lub wtórny do innych schorzeń (np. przewlekłych transfuzji krwi, chorób wątroby, niedokrwistości hemolitycznych).

W hemochromatozie dziedzicznej występuje zwiększone wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym, najczęściej związane z mutacją genu HFE. W postaciach wtórnych nadmiar żelaza pochodzi z transfuzji krwi lub zwiększonego rozpadu czerwonych krwinek. Nadmiar żelaza gromadzi się przede wszystkim w wątrobie, trzustce, sercu, przysadce mózgowej i stawach.

Przewlekłe gromadzenie żelaza prowadzi do uszkodzenia narządów poprzez stres oksydacyjny, wywołując marskość wątroby, cukrzycę, kardiomiopatię, hipogonadyzm i artropatię. Diagnostyka obejmuje badania laboratoryjne (ferrytyna, wysycenie transferyny), obrazowe i genetyczne. Leczenie polega głównie na upustach krwi (flebotomii) lub chelacji żelaza w przypadkach wtórnego przeciążenia żelazem.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl