hipergastrynemii

Hipergastrynemią nazywamy stan podwyższonego stężenia gastryny w surowicy krwi. Gastryna jest hormonem peptydowym wydzielanym głównie przez komórki G błony śluzowej antrum żołądka, który stymuluje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.

Przyczyny hipergastrymenii mogą być różnorodne. Najczęściej spotykane to: zespół Zollingera-Ellisona (gastrinoma), przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka typu A, długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, niewydolność nerek, infekcja Helicobacter pylori oraz zespół krótkiego jelita.

Diagnostyka hipergastrymenii obejmuje oznaczenie stężenia gastryny na czczo, test sekretynowy, badanie pH soku żołądkowego oraz metody obrazowe (TK, MRI, scyntygrafia receptorów somatostatynowych) w poszukiwaniu gastrinoma. Stężenie gastryny powyżej 1000 pg/ml przy jednoczesnym obniżeniu pH soku żołądkowego poniżej 2 jest silnie sugestywne dla zespołu Zollingera-Ellisona.

Konsekwencją nieleczonej hipergastrymenii jest nadmierne wydzielanie kwasu solnego, co prowadzi do nawracających owrzodzeń trawiennych, biegunek, zespołu złego wchłaniania oraz zwiększonego ryzyka rozwoju raka żołądka. Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować chirurgiczne usunięcie gastrinoma, leczenie zakażenia H. pylori lub zastosowanie wysokich dawek inhibitorów pompy protonowej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl