łaknienie

Łaknienie to fizjologiczny stan organizmu charakteryzujący się odczuciem potrzeby przyjmowania pokarmu. Jest jednym z podstawowych mechanizmów regulujących homeostazę energetyczną organizmu, stymulując zachowania związane z poszukiwaniem i spożywaniem żywności.

Z fizjologicznego punktu widzenia łaknienie kontrolowane jest przez złożony system neurohormonalny, w którym kluczową rolę odgrywają podwzgórze (szczególnie jądro łukowate) oraz hormony regulujące apetyt, takie jak grelina (hormon głodu) i leptyna (hormon sytości). Ośrodek głodu i sytości w podwzgórzu reaguje również na poziom glukozy we krwi oraz innych substancji odżywczych.

Zaburzenia łaknienia mogą manifestować się jako nadmierne łaknienie (hiperfagia) występujące w niektórych chorobach endokrynologicznych (np. choroba Cushinga), neurologicznych czy psychiatrycznych, lub jako zmniejszone łaknienie (hipofagia) obserwowane m.in. w depresji, chorobach nowotworowych czy infekcjach. Patologiczne formy zaburzeń łaknienia obejmują również jednostki chorobowe takie jak jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) czy bulimia.

W praktyce klinicznej ocena łaknienia stanowi istotny element badania podmiotowego, a jego zaburzenia mogą być ważnym wskaźnikiem diagnostycznym wielu schorzeń. Prawidłowa regulacja łaknienia jest kluczowa dla utrzymania właściwej masy ciała i zapobiegania zarówno niedożywieniu, jak i otyłości.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl