zmniejszenie liczby plemników

Zmniejszenie liczby plemników, określane medycznie jako oligozoospermia, to stan, w którym koncentracja plemników w ejakulacie jest niższa niż wartość referencyjna 15 milionów/ml, zgodnie z kryteriami WHO. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności, występująca u około 40% mężczyzn z problemami z płodnością.

Etiologia oligozoospermii jest złożona i może obejmować czynniki genetyczne (np. aberracje chromosomowe, mikrodelecje chromosomu Y), hormonalne (dysfunkcje osi podwzgórze-przysadka-jądra), anatomiczne (żylaki powrózka nasiennego, niedrożność dróg wyprowadzających nasienie), infekcyjne, środowiskowe (ekspozycja na wysoką temperaturę, toksyny, promieniowanie) oraz związane ze stylem życia (palenie tytoniu, alkohol, otyłość).

Diagnostyka obejmuje szczegółowy wywiad medyczny, badanie fizykalne, analizę nasienia (co najmniej dwukrotną), badania hormonalne, genetyczne oraz obrazowe. Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować terapię hormonalną, chirurgiczną, leczenie infekcji, modyfikację stylu życia oraz techniki wspomaganego rozrodu. W ciężkich przypadkach może być konieczne zastosowanie docytoplazmatycznej iniekcji plemnika (ICSI) w ramach procedury in vitro.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl