wydzielanie gastryny

Wydzielanie gastryny to proces fizjologiczny zachodzący głównie w komórkach G błony śluzowej antralnej części żołądka oraz dwunastnicy. Gastryna jest hormonem peptydowym, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wydzielania kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.

Wydzielanie gastryny jest stymulowane przez kilka czynników, w tym obecność białek w świetle żołądka, rozciąganie antrum żołądka, alkalizację treści żołądkowej oraz pobudzenie nerwu błędnego. Hamowanie wydzielania gastryny następuje głównie na drodze ujemnego sprzężenia zwrotnego przez obniżenie pH treści żołądkowej poniżej 3,0 oraz poprzez działanie somatostatyny.

Zaburzenia wydzielania gastryny mają istotne znaczenie kliniczne. Nadmierne wydzielanie gastryny (hipergastrynemia) występuje w zespole Zollingera-Ellisona, po resekcji antralnej części żołądka oraz w przypadku atroficznego zapalenia błony śluzowej żołądka typu A. Z kolei zmniejszone wydzielanie gastryny może towarzyszyć zanikowi błony śluzowej antrum oraz po wagotomii.

Diagnostyka zaburzeń wydzielania gastryny obejmuje oznaczanie stężenia gastryny w surowicy krwi, test sekretynowy oraz badania obrazowe w poszukiwaniu gastrinoma. Prawidłowe stężenie gastryny na czczo wynosi 25-111 pg/ml, a jego podwyższenie może świadczyć o hipergastrynemii.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl