rozwój narządów płodu

Rozwój narządów płodu to proces organogenezy rozpoczynający się w okresie embrionalnym (3-8 tydzień po zapłodnieniu) i kontynuowany przez cały okres płodowy. W tym czasie z trzech listków zarodkowych (ektodermy, mezodermy i endodermy) formują się wszystkie układy i narządy ciała.

W pierwszym trymestrze kształtują się podstawowe struktury wszystkich narządów. Między 4. a 8. tygodniem formuje się zawiązek serca, który już w 6. tygodniu rozpoczyna pracę. W tym samym czasie rozwija się układ nerwowy, z którego powstaje mózg i rdzeń kręgowy. Narządy płciowe zaczynają różnicować się około 7-9 tygodnia.

Drugi trymestr to okres intensywnego wzrostu i doskonalenia funkcji narządów. Płuca rozwijają się strukturalnie, pojawia się surfaktant. Wątroba zaczyna produkować żółć, a jelita wykonują pierwsze ruchy perystaltyczne. Skóra pokrywa się meszkiem (lanugo) i substancją ochronną (vernix caseosa).

W trzecim trymestrze następuje dojrzewanie funkcjonalne narządów, szczególnie płuc i układu nerwowego. Układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała, a układ pokarmowy gromadzi smółkę (meconium). Do momentu porodu większość narządów osiąga zdolność do podjęcia funkcji życiowych poza organizmem matki.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl