dihydroksyglinowo-sodowy węglan

Dihydroksyglinowo-sodowy węglan (inaczej Davi-sponin) to związek chemiczny stosowany głównie w leczeniu objawowym nadkwaśności i zgagi. Jest to złożony antacyd, który działa poprzez neutralizację kwasu solnego w żołądku.

Mechanizm działania polega na tworzeniu ochronnej bariery na błonie śluzowej żołądka oraz na buforowaniu kwasu żołądkowego. Związek ten charakteryzuje się dużą pojemnością buforową i stosunkowo szybkim początkiem działania. W przeciwieństwie do niektórych innych antacydów, nie powoduje tak zwanego „efektu odbicia”, czyli nadmiernej produkcji kwasu po zakończeniu działania leku.

W praktyce klinicznej dihydroksyglinowo-sodowy węglan stosuje się w leczeniu objawowym chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy przebiegających z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba refluksowa przełyku, niestrawność czy wrzody trawienne. Substancja ta jest często składnikiem złożonych preparatów antacydowych dostępnych bez recepty.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl