kardiologiczny oddział intensywnej terapii

Kardiologiczny Oddział Intensywnej Terapii (KOIT), znany również jako Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej (OIOK), to wyspecjalizowana jednostka szpitalna przeznaczona do monitorowania i leczenia pacjentów z ostrymi, zagrażającymi życiu schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Na KOIT trafiają pacjenci z ostrymi zespołami wieńcowymi, w tym zawałami serca, ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, ostrą niewydolnością serca, powikłaniami po zabiegach kardiologicznych oraz innymi stanami wymagającymi ciągłego nadzoru kardiologicznego. Oddział wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do monitorowania pracy serca, wspomagania krążenia oraz prowadzenia zaawansowanych procedur ratujących życie.

Personel KOIT to interdyscyplinarny zespół składający się z kardiologów, anestezjologów, pielęgniarek wyspecjalizowanych w intensywnej terapii kardiologicznej oraz techników medycznych. Oddział funkcjonuje w trybie całodobowym, zapewniając natychmiastową interwencję w przypadku pogorszenia stanu pacjenta.

W porównaniu do ogólnych oddziałów intensywnej terapii, KOIT koncentruje się na specyficznych problemach kardiologicznych, oferując dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych (echokardiografia przyłóżkowa, monitorowanie hemodynamiczne) oraz terapeutycznych (kontrapulsacja wewnątrzaortalna, czasowa stymulacja serca, pozaustrojowe wspomaganie krążenia).

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl