wodorowęglany w surowicy

Wodorowęglany w surowicy (HCO3-) stanowią kluczowy parametr równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Prawidłowe stężenie wodorowęglanów w surowicy krwi u osób dorosłych wynosi 22-26 mmol/l. Jony te tworzą główny układ buforowy krwi, neutralizując nadmiar jonów wodorowych i zapobiegając zmianom pH.

Podwyższone stężenie wodorowęglanów (zasadowica metaboliczna) może wystąpić w przebiegu wymiotów, przewlekłej hipowentylacji, stosowania leków moczopędnych, hiperaldosteronizmu oraz podczas terapii dużymi dawkami wodorowęglanów. Z kolei obniżone stężenie wodorowęglanów (kwasica metaboliczna) obserwuje się w niewydolności nerek, kwasicy ketonowej, kwasicy mleczanowej, biegunkach oraz zatruciach niektórymi substancjami chemicznymi.

Oznaczanie stężenia wodorowęglanów w surowicy jest elementem badania równowagi kwasowo-zasadowej i najczęściej wykonuje się je łącznie z innymi parametrami gazometrii. Interpretacja wyników powinna uwzględniać mechanizmy kompensacyjne organizmu oraz współistniejące zaburzenia metaboliczne i oddechowe.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl