zasadowica hipochloremiczno-hipokaliemiczna

Zasadowica hipochloremiczno-hipokaliemiczna to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej charakteryzujące się podwyższonym pH krwi (powyżej 7,45) oraz niskim stężeniem chlorków (hipochloremia) i potasu (hipokaliemia) w surowicy. Jest to typ zasadowicy metabolicznej, w której dochodzi do utraty jonów wodorowych i/lub nadmiernego gromadzenia wodorowęglanów w organizmie.

Najczęstszymi przyczynami zasadowicy hipochloremiczno-hipokaliemicznej są: wymioty z utratą kwasu żołądkowego, nadmierne stosowanie diuretyków pętlowych lub tiazydowych, nadczynność mineralokortykoidowa, zespół Cushinga, czy też nadmierna podaż leków alkalizujących. Przewlekła hipokaliemia prowadzi do zwiększonego wchłaniania zwrotnego wodorowęglanów w nerkach, co nasila zasadowicę.

W obrazie klinicznym dominują objawy hipokaliemii, takie jak osłabienie mięśniowe, zaburzenia rytmu serca, oraz objawy zasadowicy – splątanie, drgawki, tetania. Diagnostyka opiera się na badaniach gazometrycznych krwi tętniczej (podwyższone pH i HCO3-) oraz badaniach elektrolitów (obniżone stężenie K+ i Cl-).

Leczenie zasadowicy hipochloremiczno-hipokaliemicznej polega na usunięciu przyczyny oraz wyrównaniu niedoborów elektrolitowych. Suplementacja potasu i chlorków (najczęściej w postaci KCl) stanowi podstawę terapii. W ciężkich przypadkach może być konieczne podanie kwasu solnego w roztworze lub ammonium chloride. Kluczowe znaczenie ma monitoring elektrolitów oraz parametrów gazometrycznych podczas leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl