przedawkowanie lewotyroksyny

Przedawkowanie lewotyroksyny to stan, w którym pacjent przyjmuje zbyt dużą dawkę syntetycznego hormonu tarczycy. Najczęściej występuje jako skutek przypadkowego lub celowego zażycia nadmiernej ilości leku stosowanego w leczeniu niedoczynności tarczycy. Stan ten może również wystąpić przy nieprawidłowym dostosowaniu dawki terapeutycznej.

Objawy przedawkowania lewotyroksyny odzwierciedlają stan nadczynności tarczycy i obejmują: tachykardię, kołatanie serca, niepokój, drżenie rąk, nadmierną potliwość, utratę masy ciała, zaburzenia rytmu serca, biegunkę oraz bezsenność. W ciężkich przypadkach może dojść do przełomu tarczycowego, który stanowi zagrożenie życia i charakteryzuje się wysoką gorączką, zaburzeniami świadomości oraz niewydolnością krążenia.

Diagnostyka obejmuje oznaczenie stężenia TSH (zwykle obniżone) oraz wolnych hormonów tarczycy (podwyższone FT3 i FT4). Leczenie przedawkowania lewotyroksyny polega na odstawieniu leku, monitorowaniu parametrów życiowych oraz wdrożeniu leczenia objawowego. W cięższych przypadkach stosuje się beta-blokery do opanowania objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Czasem konieczna jest hospitalizacja, szczególnie u pacjentów z chorobami serca lub osób starszych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl