stymulacja receptorów beta-adrenergicznych

Stymulacja receptorów beta-adrenergicznych to proces pobudzania specyficznych receptorów w organizmie przez katecholaminy (adrenalinę, noradrenalinę) lub leki beta-adrenomimetyczne. Receptory te dzielą się na trzy główne podtypy: beta-1 (dominujące w mięśniu sercowym), beta-2 (obecne głównie w oskrzelach i naczyniach krwionośnych) oraz beta-3 (występujące w tkance tłuszczowej).

Aktywacja receptorów beta-1 powoduje zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego (działanie inotropowe dodatnie), przyspieszenie rytmu serca (działanie chronotropowe dodatnie) oraz usprawnienie przewodnictwa przedsionkowo-komorowego. Stymulacja receptorów beta-2 skutkuje rozkurczem mięśni gładkich oskrzeli, naczyń krwionośnych oraz mięśni macicy, natomiast pobudzenie receptorów beta-3 prowadzi do nasilenia lipolizy.

W praktyce klinicznej wykorzystuje się zarówno selektywne, jak i nieselektywne beta-mimetyki. Leki selektywnie stymulujące receptory beta-1 (np. dobutamina) stosowane są w leczeniu ostrej niewydolności serca, natomiast selektywne agonisty receptorów beta-2 (np. salbutamol, formoterol) znajdują zastosowanie w terapii astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Nieselektywna stymulacja receptorów beta może prowadzić do szeregu działań niepożądanych, w tym tachykardii, drżenia mięśniowego czy hipokaliemii.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl