nadmiar hormonu tarczycy

Nadmiar hormonu tarczycy, inaczej zwany hipertyreozą lub tyreotoksykozą, to stan kliniczny charakteryzujący się podwyższonym poziomem hormonów tarczycy (tyroksyny T4 i/lub trijodotyroniny T3) w krążeniu. Nadmierna produkcja hormonów tarczycy prowadzi do przyspieszenia procesów metabolicznych w organizmie.

Najczęstszą przyczyną nadmiaru hormonów tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa, autoimmunologiczne schorzenie, w którym przeciwciała stymulują receptor TSH. Inne przyczyny to autonomiczny gruczolak tarczycy, zapalenie tarczycy typu de Quervaina, nadmierna podaż hormonów tarczycy w terapii czy też przedawkowanie preparatów jodu.

Objawy kliniczne hipertyreozy obejmują: tachykardię, drżenie rąk, nadmierną potliwość, nietolerancję ciepła, chudnięcie pomimo zwiększonego apetytu, biegunkę, niepokój, zaburzenia snu oraz u kobiet zaburzenia miesiączkowania. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa może dodatkowo wystąpić wytrzeszcz oczu (oftalmopatia tarczycowa).

Diagnostyka nadmiaru hormonów tarczycy opiera się na oznaczeniu stężenia TSH (obniżone), wolnej tyroksyny (FT4) i trijodotyroniny (FT3) we krwi (podwyższone). Wykonuje się również badania obrazowe tarczycy (USG, scyntygrafia) oraz oznaczenie miana przeciwciał przeciwtarczycowych.

Leczenie hipertyreozy zależy od jej przyczyny i obejmuje farmakoterapię (tyreostatyki – metimazol, propylotiouracyl), leczenie radiojodem lub zabieg chirurgiczny (tyreoidektomia). W przypadkach przełomu tarczycowego, będącego stanem zagrożenia życia, konieczna jest natychmiastowa intensywna terapia w warunkach szpitalnych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl