nabyty niedobór fibrynogenu

Nabyty niedobór fibrynogenu, określany również jako hipofibryogenemia nabyta, to stan kliniczny charakteryzujący się zmniejszonym stężeniem fibrynogenu we krwi poniżej wartości referencyjnych (zazwyczaj <150-200 mg/dl). W przeciwieństwie do wrodzonych zaburzeń, nabyty niedobór fibrynogenu jest konsekwencją innych chorób lub stanów patologicznych.

Najczęstszymi przyczynami nabytego niedoboru fibrynogenu są: zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), ciężkie choroby wątroby (ograniczające syntezę fibrynogenu), masywne krwotoki, terapia trombolityczna oraz niektóre leki (np. walproinian, L-asparaginaza). W rzadkich przypadkach przyczyną może być nabyty inhibitor fibrynogenu lub zwiększona fibrynoliza.

Objawy kliniczne nabytego niedoboru fibrynogenu obejmują skłonność do krwawień, przedłużone krwawienie po urazach, krwawienia z błon śluzowych, krwiaki oraz krwotoki pooperacyjne. Diagnostyka opiera się na oznaczeniu stężenia fibrynogenu metodą funkcjonalną (Clauss) oraz badaniach dodatkowych pozwalających ustalić przyczynę niedoboru.

Leczenie nabytego niedoboru fibrynogenu koncentruje się na terapii choroby podstawowej oraz suplementacji fibrynogenu poprzez podawanie krioprecypitatu lub koncentratu fibrynogenu. Przetoczenie świeżo mrożonego osocza jest mniej efektywne w szybkim podniesieniu stężenia fibrynogenu. Docelowe stężenie fibrynogenu w leczeniu aktywnego krwawienia powinno wynosić powyżej 150-200 mg/dl.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl