N-demetyloselegilina

N-demetyloselegilina to główny metabolit selegiliny (deprenyl), leku stosowanego w terapii choroby Parkinsona. Powstaje w wyniku procesu N-demetylacji selegiliny w wątrobie, głównie za pośrednictwem enzymów cytochromu P450.

Pod względem farmakologicznym N-demetyloselegilina wykazuje właściwości inhibitora monoaminooksydazy typu B (MAO-B), choć jej potencjał inhibicyjny jest słabszy niż związku macierzystego. Metabolit ten przyczynia się do ogólnego efektu terapeutycznego selegiliny poprzez hamowanie rozkładu dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym.

W przeciwieństwie do selegiliny, N-demetyloselegilina nie ulega metabolizmowi do amfetaminy i metamfetaminy, co przekłada się na mniejsze ryzyko działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ze względu na ten profil bezpieczeństwa, związek ten bywa obiektem zainteresowania w kontekście potencjalnego rozwoju nowych leków przeciwparkinsonowskich.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl