wydalanie wątrobowo-jelitowe
Wydalanie wątrobowo-jelitowe to proces fizjologiczny, w którym substancje endogenne oraz ksenobiotyki (leki, toksyny) są eliminowane z organizmu poprzez wątrobę do żółci, a następnie wraz z nią do przewodu pokarmowego. Jest to istotna droga eliminacji wielu związków, równoległa do wydalania nerkowego.
W procesie wydalania wątrobowo-jelitowego wyróżnia się kilka etapów: wychwyt substancji z krążenia wrotnego lub ogólnego przez hepatocyty, metabolizm wątrobowy (głównie reakcje I i II fazy), transport do kanalików żółciowych poprzez specyficzne transportery błonowe, wydzielanie z żółcią do dwunastnicy, a następnie eliminacja z kałem. Część związków może ulegać wchłanianiu zwrotnemu w jelitach (krążenie jelitowo-wątrobowe).
Klinicznie wydalanie wątrobowo-jelitowe ma znaczenie w farmakokinetyce wielu leków (np. cyklosporyna, digoksyna, statyny), wpływając na ich biodostępność i czas działania. Zaburzenia tego procesu występujące w chorobach wątroby, cholestazy czy przy interakcjach lekowych mogą prowadzić do kumulacji substancji w organizmie i zwiększenia ryzyka działań niepożądanych.
Dla lekarzy znajomość charakterystyki wydalania wątrobowo-jelitowego jest kluczowa przy indywidualizacji farmakoterapii, szczególnie u pacjentów z chorobami wątroby, dróg żółciowych lub w przypadku stosowania leków wykorzystujących głównie tę drogę eliminacji.