dysrefleksja autonomiczna

Dysrefleksja autonomiczna stanowi potencjalnie zagrażający życiu stan nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego u pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego powyżej poziomu Th6. Jest to nieprawidłowa, nadmierna reakcja autonomicznego układu nerwowego na bodźce nocyceptywne poniżej poziomu uszkodzenia rdzenia.

Objawami dysrefleksji autonomicznej są: nagły wzrost ciśnienia tętniczego, bradykardia, silny ból głowy, nadmierne pocenie się powyżej poziomu uszkodzenia, zaczerwienienie twarzy, nieostre widzenie, uczucie zatkania nosa oraz niepokój. Najczęstszymi czynnikami wyzwalającymi są: rozciągnięcie pęcherza moczowego, zaparcia, infekcje układu moczowego, odleżyny, stany zapalne skóry oraz urazy.

Leczenie polega przede wszystkim na natychmiastowej identyfikacji i usunięciu bodźca wywołującego, a w przypadku utrzymywania się wysokiego ciśnienia – na podaniu leków hipotensyjnych o szybkim działaniu. Profilaktyka obejmuje regularną kontrolę funkcji pęcherza i jelit, odpowiednią pielęgnację skóry oraz edukację pacjentów i opiekunów dotyczącą rozpoznawania wczesnych objawów dysrefleksji autonomicznej.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl