zapalenie błony śluzowej dwunastnicy

Zapalenie błony śluzowej dwunastnicy (duodenitis) to stan zapalny dotyczący wyściółki dwunastnicy, czyli pierwszego odcinka jelita cienkiego. Schorzenie to często współwystępuje z zapaleniem błony śluzowej żołądka (gastritis) i bywa określane jako zapalenie żołądkowo-dwunastnicze (gastroduodenitis).

Etiologia schorzenia obejmuje najczęściej zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która kolonizuje błonę śluzową i wywołuje reakcję zapalną. Inne przyczyny to stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nadużywanie alkoholu, stres, refluks żółciowy oraz choroby autoimmunologiczne. W niektórych przypadkach zapalenie może być elementem choroby Leśniowskiego-Crohna.

Objawy kliniczne zapalenia błony śluzowej dwunastnicy to najczęściej ból w nadbrzuszu, dyskomfort po posiłkach, uczucie pełności, nudności, wymioty oraz objawy dyspeptyczne. Rozpoznanie opiera się na badaniu endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego oraz testu na obecność H. pylori.

Leczenie zależy od przyczyny zapalenia. W przypadku zakażenia H. pylori stosuje się terapię eradykacyjną składającą się z inhibitora pompy protonowej i antybiotyków. W pozostałych przypadkach leczenie obejmuje eliminację czynnika wywołującego, stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego oraz leków osłaniających błonę śluzową. Nieleczone zapalenie może prowadzić do owrzodzeń, krwawień i zwężeń dwunastnicy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl