zaburzenie gospodarki mineralnej

Zaburzenie gospodarki mineralnej odnosi się do nieprawidłowości w stężeniu, dystrybucji lub metabolizmie elektrolitów i pierwiastków mineralnych w organizmie. Minerały pełnią kluczowe funkcje w wielu procesach fizjologicznych, w tym w przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni, regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz aktywności enzymatycznej.

Do najczęściej obserwowanych zaburzeń gospodarki mineralnej należą nieprawidłowości dotyczące sodu, potasu, wapnia, magnezu i fosforu. Mogą one objawiać się jako niedobory (hiponatremia, hipokaliemia, hipokalcemia, hipomagnezemia, hipofosfatemia) lub nadmiary (hipernatremia, hiperkaliemia, hiperkalcemia, hipermagnezemia, hiperfosfatemia). Każde z tych zaburzeń ma charakterystyczne objawy kliniczne, które mogą manifestować się w różnych układach organizmu.

Przyczyny zaburzeń gospodarki mineralnej są zróżnicowane i obejmują choroby nerek, zaburzenia hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność przytarczyc), przewlekłe choroby przewodu pokarmowego prowadzące do zaburzeń wchłaniania, stosowanie niektórych leków (diuretyki, inhibitory pompy protonowej, glikokortykosteroidy), a także nieprawidłowości w diecie. Diagnostyka opiera się na oznaczeniu stężeń poszczególnych elektrolitów w surowicy krwi oraz ocenie funkcji nerek i równowagi kwasowo-zasadowej.

Leczenie zaburzeń gospodarki mineralnej jest ukierunkowane na przyczynę i obejmuje suplementację niedoborowych pierwiastków lub ograniczenie nadmiarowych, modyfikację farmakoterapii oraz leczenie chorób podstawowych. W ciężkich przypadkach konieczna może być hospitalizacja i dożylne wyrównywanie zaburzeń, szczególnie gdy towarzyszą im poważne objawy kliniczne zagrażające życiu pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl