martwica torbielowata błony środkowej

Martwica torbielowata błony środkowej (łac. necrosis cystica mediae) to choroba naczyniowa charakteryzująca się zwyrodnieniem błony środkowej tętnic, głównie aorty, z tworzeniem się torbielowatych przestrzeni wypełnionych substancją mukoidalną. Proces ten prowadzi do osłabienia ściany naczynia, co może skutkować rozwarstwieniem aorty lub tętniakiem.

Schorzenie to jest często związane z zespołem Marfana, zespołem Ehlersa-Danlosa oraz innymi chorobami tkanki łącznej. W obrazie histopatologicznym widoczne są obszary degeneracji włókien elastycznych i kolagenowych w błonie środkowej (tunica media) z obecnością przestrzeni torbielowatych wypełnionych kwaśnymi mukopolisacharydami.

Martwica torbielowata błony środkowej może przebiegać bezobjawowo przez długi czas, a pierwszą manifestacją kliniczną bywa często rozwarstwienie aorty – stan zagrażający życiu wymagający natychmiastowej interwencji. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe (TK, MRI, echokardiografia), a leczenie zależy od stopnia zaawansowania zmian i może obejmować postępowanie zachowawcze lub interwencję chirurgiczną.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl