blokada receptorów dopaminergicznych

Blokada receptorów dopaminergicznych to mechanizm działania wielu leków, szczególnie neuroleptyków (leków przeciwpsychotycznych), polegający na hamowaniu przekaźnictwa dopaminergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odgrywającym kluczową rolę w regulacji funkcji motorycznych, poznawczych, motywacyjnych oraz w kontroli wydzielania niektórych hormonów.

Główne szlaki dopaminergiczne w mózgu to szlak mezolimbiczny, mezokortykalny, nigrostriatalny oraz guzkowo-lejkowy. Blokada receptorów dopaminergicznych w różnych obszarach mózgu prowadzi do odmiennych efektów terapeutycznych i działań niepożądanych. Leki blokujące te receptory wykorzystywane są w leczeniu schizofrenii, zaburzeń psychotycznych, stanów maniakalnych czy choroby Huntingtona.

Istnieje pięć głównych typów receptorów dopaminergicznych (D₁-D₅), które dzielą się na dwie rodziny: D₁-podobne (D₁, D₅) i D₂-podobne (D₂, D₃, D₄). Neuroleptyki klasyczne (pierwszej generacji) wykazują silne powinowactwo głównie do receptorów D₂, co wiąże się z ich skutecznością przeciwpsychotyczną, ale również z licznymi działaniami niepożądanymi, takimi jak objawy pozapiramidowe czy hiperprolaktynemia. Atypowe leki przeciwpsychotyczne (drugiej generacji) charakteryzują się mniejszym powinowactwem do receptorów D₂ i dodatkowym działaniem na receptory serotoninergiczne, co przekłada się na lepszy profil bezpieczeństwa.

Długotrwała blokada receptorów dopaminergicznych może prowadzić do ich nadwrażliwości i up-regulacji, co klinicznie manifestuje się jako dyskineza późna – zaburzenie ruchowe charakteryzujące się mimowolnymi, powtarzalnymi ruchami, głównie w obrębie twarzy i jamy ustnej. Stan ten może być nieodwracalny, nawet po odstawieniu leku blokującego receptory dopaminergiczne.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl