medication-overuse headache

Medication-overuse headache (MOH), dawniej zwany bólem głowy z odbicia, to przewlekły wtórny ból głowy wynikający z nadużywania leków przeciwbólowych. Występuje u pacjentów, którzy regularnie stosują leki przeciwbólowe przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi International Classification of Headache Disorders (ICHD-3), MOH charakteryzuje się bólem głowy występującym przez co najmniej 15 dni w miesiącu u pacjenta z wcześniejszym rozpoznaniem migreny lub bólu typu napięciowego, który regularnie nadużywa leków przeciwbólowych. Najczęściej dotyczy to osób stosujących tryptany, opioidy, ergotaminę, mieszane leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Patofizjologia MOH obejmuje zmiany w układzie nocyceptywnym, prowadzące do sensytyzacji ośrodkowej, dysfunkcji zstępujących szlaków przeciwbólowych oraz zmiany w aktywności kory mózgowej. U predysponowanych pacjentów dochodzi do błędnego koła stosowania leków przeciwbólowych, które paradoksalnie nasilają dolegliwości bólowe.

Leczenie MOH wymaga kompleksowego podejścia obejmującego edukację pacjenta, odstawienie nadużywanych leków (często połączone z terapią pomostową), wprowadzenie skutecznego leczenia profilaktycznego pierwotnego bólu głowy oraz wsparcie psychologiczne. Odstawienie leków może prowadzić do nasilenia bólu głowy, nudności, niepokoju i zaburzeń snu, trwających zazwyczaj 2-10 dni, zależnie od rodzaju nadużywanego leku.

Rokowanie w MOH jest zazwyczaj dobre, jeśli pacjent przestrzega zaleceń terapeutycznych. U około 50-70% pacjentów obserwuje się znaczącą poprawę po odstawieniu nadużywanych leków i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Istotna jest edukacja pacjentów na temat ryzyka ponownego rozwoju MOH przy nadużywaniu leków przeciwbólowych.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl