rozstrój żołądkowo-jelitowy

Rozstrój żołądkowo-jelitowy (gastroenteritis) to stan chorobowy charakteryzujący się zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, głównie żołądka i jelit. Manifestuje się przede wszystkim takimi objawami jak biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha oraz w niektórych przypadkach podwyższona temperatura ciała.

Etiologia rozstroju żołądkowo-jelitowego jest zróżnicowana. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi są patogeny zakaźne, w tym wirusy (rotawirusy, norowirusy), bakterie (Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter) oraz pasożyty. Może być również spowodowany reakcją na leki, toksyny, nietolerancje pokarmowe lub stany zapalne jelit.

Diagnostyka opiera się głównie na wywiadzie lekarskim i badaniu fizykalnym. W cięższych przypadkach wykonuje się badania laboratoryjne, w tym posiewy kału, badania serologiczne oraz obrazowe. Leczenie jest zwykle objawowe, z naciskiem na nawodnienie i wyrównanie elektrolitów. W przypadkach infekcji bakteryjnych może być konieczna antybiotykoterapia.

Profilaktyka rozstroju żołądkowo-jelitowego obejmuje przestrzeganie zasad higieny, właściwe przygotowanie i przechowywanie żywności oraz szczepienia ochronne (np. przeciwko rotawirusom u dzieci). Większość przypadków rozstroju żołądkowo-jelitowego ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, jednak u osób z grup ryzyka (dzieci, osoby starsze, pacjenci z obniżoną odpornością) może prowadzić do poważnych powikłań.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl