chemioterapia wysokiego ryzyka wymiotów

Chemioterapia wysokiego ryzyka wymiotów obejmuje protokoły leczenia, które wywołują nudności i wymioty u ponad 90% pacjentów, jeśli nie zastosuje się odpowiedniej profilaktyki przeciwwymiotnej. Do tej kategorii należą m.in. schematy zawierające cisplatynę w dawce powyżej 50 mg/m², wysokie dawki cyklofosfamidu (>1500 mg/m²), dakarbazyny oraz połączenie antracyklin z cyklofosfamidem.

Standardem postępowania w przypadku chemioterapii wysokiego ryzyka wymiotów jest trójlekowa profilaktyka przeciwwymiotna składająca się z antagonisty receptora NK1 (np. aprepitant, netupitant), antagonisty receptora 5-HT3 (np. ondansetron, palonosetron) oraz deksametazonu. Taka kombinacja powinna być wdrożona przed rozpoczęciem chemioterapii i kontynuowana przez określony czas po jej zakończeniu.

Skuteczne zapobieganie nudnościom i wymiotom w tej grupie pacjentów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jakości życia, zapewnienia prawidłowego odżywienia oraz zwiększenia compliance w odniesieniu do dalszego leczenia onkologicznego. W niektórych przypadkach rozważa się dodanie do standardowej profilaktyki czwartego leku, najczęściej olanzapiny, szczególnie u pacjentów z wysokim ryzykiem nudności i wymiotów opóźnionych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl