alfa-sympatykomimetyk

Alfa-sympatykomimetyki to grupa leków naśladujących działanie układu współczulnego (sympatycznego) poprzez selektywne pobudzanie receptorów alfa-adrenergicznych. Receptory te występują głównie w naczyniach krwionośnych, gdzie ich aktywacja prowadzi do skurczu naczyń i wzrostu ciśnienia tętniczego.

Wyróżniamy dwa główne podtypy receptorów: alfa-1 i alfa-2. Alfa-1-mimetyki (np. fenylefryna, metoksaamina) działają głównie obkurczająco na naczynia obwodowe, są stosowane m.in. w leczeniu niedociśnienia, w preparatach do miejscowego obkurczania naczyń błon śluzowych czy w kroplach do oczu. Alfa-2-mimetyki (np. klonidyna, deksmedetomidyna) mają bardziej złożone działanie, w tym wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, i znajdują zastosowanie w anestezjologii czy leczeniu nadciśnienia.

Do działań niepożądanych alfa-sympatykomimetyków należą: nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego, odruchowa bradykardia, bóle głowy, niepokój oraz potencjalne ryzyko niedokrwienia tkanek przy długotrwałym stosowaniu leków obkurczających naczynia. Stosowanie tych leków wymaga szczególnej ostrożności u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem, jaskrą czy przerostem gruczołu krokowego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl