lek alfa-sympatykomimetyczny

Lek alfa-sympatykomimetyczny to substancja, która naśladuje działanie układu współczulnego poprzez aktywację receptorów alfa-adrenergicznych. Leki te wiążą się głównie z receptorami alfa-1 i alfa-2, wywołując skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do wzrostu oporu obwodowego i podwyższenia ciśnienia tętniczego.

W praktyce klinicznej leki alfa-sympatykomimetyczne stosowane są w różnych wskazaniach, w tym w leczeniu niedociśnienia, wstrząsu, a także miejscowo w celu zmniejszenia przekrwienia błon śluzowych (np. w kroplach do nosa). Przykładami takich leków są fenylefryna, oksymetazolina, midodryna czy metoksyamina.

Działania niepożądane leków alfa-sympatykomimetycznych obejmują nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, niepokój, bladość skóry, tachykardię odruchową oraz bradykardię (przy aktywacji receptorów alfa-2). Należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy oraz jaskrą.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl