magnesii hydroxidum

Magnesii hydroxidum (wodorotlenek magnezu) to nieorganiczny związek chemiczny stosowany w medycynie głównie jako środek zobojętniający kwas żołądkowy oraz łagodny środek przeczyszczający. Działa poprzez neutralizację nadmiaru kwasu solnego w żołądku oraz zwiększenie ciśnienia osmotycznego w jelicie cienkim, co prowadzi do zwiększenia zawartości wody w jelicie grubym.

W gastroenterologii wodorotlenek magnezu jest składnikiem wielu preparatów stosowanych w leczeniu zgagi, nadkwaśności, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz refluksu żołądkowo-przełykowego. Ze względu na swoje właściwości przeczyszczające, znajduje zastosowanie w przygotowaniu pacjenta do badań endoskopowych przewodu pokarmowego oraz w leczeniu zaparć.

Przy stosowaniu wodorotlenku magnezu należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, gdyż może dojść do hipermagnezemii. Ponadto, długotrwałe stosowanie wysokich dawek może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych, szczególnie hipofosfatemii. Wchodzi w interakcje z wieloma lekami, zmniejszając ich wchłanianie poprzez wiązanie lub zmianę pH żołądka.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl