zmiana zapalna obejmująca wielki pień tętniczy
Wskazanie
Zmiana zapalna obejmująca wielki pień tętniczy najczęściej odnosi się do chorób zapalnych dużych naczyń, takich jak zapalenie aorty, choroba Takayasu czy olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic. Proces zapalny prowadzi do pogrubienia ściany naczynia, zwężenia jego światła, a w konsekwencji do niedokrwienia narządów zaopatrywanych przez dotknięte tętnice. Charakterystycznymi objawami są bóle mięśniowe, osłabienie, gorączka, utrata masy ciała oraz objawy niedokrwienia narządów.
W leczeniu zapalenia dużych naczyń stosuje się głównie glikokortykosteroidy, które są lekami pierwszego rzutu. W Polsce stosowane są preparaty takie jak Encorton (prednizon), Metypred (metyloprednizolon) czy Dexaven (deksametazon). W przypadkach opornych na leczenie lub w celu redukcji dawki steroidów, dołącza się leki immunosupresyjne, jak Imuran (azatiopryna), CellCept (mykofenolan mofetylu) lub Endoxan (cyklofosfamid). Coraz częściej wykorzystuje się również leki biologiczne, np. RoActemra (tocilizumab) czy Humira (adalimumab).
Największym wyzwaniem w leczeniu pacjentów z zapaleniem wielkich pni tętniczych jest wczesne rozpoznanie choroby, która często przebiega skąpoobjawowo w początkowej fazie. Trudność stanowi także długotrwałe leczenie immunosupresyjne, które wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi, takimi jak osteoporoza, zwiększone ryzyko infekcji czy zaburzenia metaboliczne. Istotnym problemem jest również monitorowanie aktywności choroby, gdyż standardowe markery zapalne nie zawsze korelują z rzeczywistym stanem zapalnym naczyń. Dodatkowo, nawet po uzyskaniu remisji klinicznej, istnieje ryzyko późnych powikłań, takich jak tętniaki i niedomykalność zastawek.
Opieka nad pacjentem z zapaleniem wielkich pni tętniczych wymaga podejścia interdyscyplinarnego z udziałem reumatologa, kardiologa, angiologa oraz radiologa. Regularne badania obrazowe (USG dopplerowskie, angio-CT, angio-MR czy PET-CT) są niezbędne do oceny skuteczności leczenia i wczesnego wykrywania powikłań naczyniowych. W przypadkach znacznego zwężenia naczyń lub rozwoju tętniaków może być konieczna interwencja chirurgiczna lub wewnątrznaczyniowa.