zespół tachykardia-bradykardia

Zespół tachykardia-bradykardia to forma zespołu chorego węzła zatokowego (sick sinus syndrome), charakteryzująca się występowaniem naprzemiennych epizodów szybkiej (tachykardia) i wolnej (bradykardia) czynności serca. Patofizjologicznie wynika z dysfunkcji węzła zatokowego oraz zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego.

Klinicznie pacjenci mogą doświadczać zawrotów głowy, omdleń, kołatania serca oraz uczucia zmęczenia. Diagnostyka opiera się głównie na 24-godzinnym monitorowaniu EKG metodą Holtera, które pozwala uchwycić charakterystyczne zmiany rytmu serca. W zapisie EKG obserwuje się naprzemienne epizody tachyarytmii (często migotanie przedsionków) i bradykardii (zwykle z powodu zatrzymania zatokowego lub bloku przedsionkowo-komorowego).

Leczenie zespołu tachykardia-bradykardia stanowi wyzwanie terapeutyczne, ponieważ leki przeciwarytmiczne stosowane w leczeniu tachykardii mogą nasilać bradykardię. Dlatego w większości przypadków metodą z wyboru jest implantacja stałego rozrusznika serca (najczęściej dwujamowego) w połączeniu z farmakoterapią. Dodatkowo u pacjentów z migotaniem przedsionków stosuje się leczenie przeciwkrzepliwe w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl