balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l
Roztwór do dializy otrzewnowej, 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
Produkt leczniczy jest roztworem do dializy otrzewnowej, zawierającym glukozę oraz wapń w różnych stężeniach (1,25 lub 1,75 mmol/l). Składa się z dwóch roztworów: zasadowego mleczanu sodu oraz kwaśnego roztworu elektrolitów i glukozy, które po połączeniu tworzą gotowy do użycia roztwór o neutralnym pH. Preparat zawiera również chlorki wapnia, sodu i magnezu oraz glukozę, które wspomagają proces dializy. Stosowany jest w leczeniu schyłkowej przewlekłej niewydolności nerek, gdy wymagana jest dializa otrzewnowa.
- Dawkowanie i sposób podawania
- Działania niepożądane
- Interakcje leku
- Profil bezpieczeństwa leku
- Przeciwwskazania
- Przedawkowanie
- Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
- Skład i postać leku
- Specjalne ostrzeżenia
- Właściwości farmakodynamiczne
- Właściwości farmakokinetyczne
- Wpływ na płodność, ciążę i laktację
- Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
- Wskazania do stosowania
-
Interakcje leku
Terapia dializą otrzewnową z wykorzystaniem roztworu balance 1,5% zawierającego 1,5% glukozy i wapń w stężeniu 1,75 mmol/l wpływa na farmakokinetykę i farmakodynamikę wielu leków. Dializa może prowadzić do usuwania leków przez błonę otrzewnową, co skutkuje obniżeniem ich stężenia w osoczu i koniecznością dostosowania dawkowania. Szczególnie istotne są interakcje z glikozydami naparstnicy, gdzie obniżenie stężenia potasu w surowicy zwiększa ryzyko działań niepożądanych, w tym zaburzeń rytmu serca. Leki moczopędne mogą wspierać resztkową czynność nerek, ale jednocześnie nasilają zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, co wymaga ścisłego monitorowania stanu nawodnienia i elektrolitów. U pacjentów z cukrzycą konieczne jest dostosowanie dawek insuliny i doustnych leków hipoglikemizujących ze względu na wchłanianie glukozy z roztworu dializacyjnego i ryzyko hiperglikemii. Ponadto, stosowanie preparatów wapnia i witaminy D wymaga kontroli stężenia wapnia w surowicy, aby zapobiec hiperkalcemii.
Spożycie alkoholu przez pacjentów dializowanych dializą otrzewnową z roztworem balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l może nasilać zaburzenia metaboliczne i wpływać na skuteczność terapii. Alkohol wykazuje działanie diuretyczne, co zwiększa ryzyko odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, a także może maskować objawy odwodnienia. Wpływa również na metabolizm węglowodanów, zwiększając ryzyko wahań glikemii, zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą, poprzez hamowanie glukoneogenezy i interakcje z lekami hipoglikemizującymi. Alkohol może także modyfikować metabolizm wątrobowy wielu leków, co może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności terapeutycznej, szczególnie leków działających na ośrodkowy układ nerwowy. Zaleca się regularne monitorowanie elektrolitów (potasu, wapnia), glikemii oraz ostrożność w stosowaniu leków moczopędnych i preparatów wapnia, a także unikanie lub ograniczenie spożycia alkoholu u pacjentów dializowanych.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Interakcje leku – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
antybiotyk, cukrzyca, dializa otrzewnowa, diuretyk, doustny lek przeciwcukrzycowy, działanie sedatywne, efekt diuretyczny, glikozyd naparstnicy, glukoneogeneza wątrobowa, hiperglikemia, hiperkalcemia, hipoglikemia, insulina, lek hipoglikemizujący, lek moczopędny, odwodnienie, preparat wapnia, resztkowa czynność nerek, witamina D, zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej, zaburzenie rytmu serca -
Profil bezpieczeństwa leku
Produkt balance wykazuje przenikanie składników do mleka kobiecego, co wymaga zachowania ostrożności u kobiet karmiących piersią. Pomimo braku spodziewanych działań niepożądanych u dziecka przy odpowiedniej terapii, zaleca się rozważenie czasowego przerwania karmienia. U pacjentów w podeszłym wieku wskazana jest indywidualna ocena ryzyka, zwłaszcza z uwagi na zwiększoną częstość występowania przepuklin. W przypadku pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek produkt stanowi standardową terapię nerkozastępczą i może być stosowany bez ograniczeń.
Produkt balance nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, co pozwala na jego stosowanie bez konieczności ograniczeń w tym zakresie. Brak jest natomiast danych dotyczących interakcji z alkoholem oraz stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, co wskazuje na potrzebę ostrożności i monitorowania w tych grupach. Wskazane jest dalsze gromadzenie danych klinicznych w celu pełnej oceny bezpieczeństwa w tych populacjach.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Profil bezpieczeństwa leku – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
-
Przeciwwskazania
Roztwory do dializy otrzewnowej Balance z wapniem 1,75 mmol/l, stosowane w stężeniach glukozy 1,5%, 2,3% oraz 4,25%, posiadają specyficzne przeciwwskazania wynikające z ich składu i właściwości fizykochemicznych. Wskazania do niewdrażania terapii obejmują kwasicę mleczanową, znaczne zaburzenia elektrolitowe takie jak hipokaliemia i hiperkalcemia, a w przypadku roztworu o najwyższym stężeniu glukozy (4,25%, osmolarność 511 mOsm/l, pH ≈ 7,0) dodatkowo hipowolemię oraz niskie ciśnienie tętnicze. Warto podkreślić, że roztwory z niższą zawartością wapnia (1,25 mmol/l) przeciwwskazane są w hipokalcemii, co stanowi istotną różnicę w doborze preparatu do indywidualnego stanu pacjenta. Parametry takie jak osmolarność (od 358 do 511 mOsm/l) oraz pH około 7,0 mają kluczowe znaczenie w ocenie ryzyka zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej podczas terapii.
Poza przeciwwskazaniami specyficznymi dla roztworów Balance, istnieje szereg bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania dializy otrzewnowej jako metody leczenia nerkozastępczego. Należą do nich m.in. niedawne operacje lub urazy jamy brzusznej, obecność zrostów, ciężkie oparzenia powłok brzusznych, perforacja jelit, przetoki brzuszne, przepukliny, rozległe stany zapalne skóry brzucha, choroby zapalne jelit, aktywne zapalenie otrzewnej, zaawansowane choroby płuc, sepsa, guzy jamy brzusznej, niedrożność jelit, skrajna hiperlipidemia, mocznica oporna na dializę otrzewnową, wyniszczenie oraz niezdolność pacjenta do samodzielnego wykonywania procedury. W przypadku rozwoju przeciwwskazań w trakcie terapii, decyzja o kontynuacji leczenia powinna być podjęta indywidualnie przez lekarza prowadzącego, z uwzględnieniem stosunku korzyści do ryzyka.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Przeciwwskazania – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
choroba Crohna, choroba zapalna jelit, dializa otrzewnowa, hiperkalcemia, hiperlipidemia, hipokalcemia, hipokaliemia, hipotensja, hipowolemia, kwasica mleczanowa, leczenie nerkozastępcze, mocznica, niedrożność jelita, osmolarność, perforacja jelita, przepuklina brzuszna, sepsa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie otrzewnej, zapalenie płuc, zapalenie uchyłka -
Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Roztwór balance stosowany w dializie otrzewnowej zawiera glukozę w stężeniach 1,5%, 2,3% lub 4,25% oraz wapń w stężeniu 1,75 mmol/l, a także elektrolity takie jak sód, magnez, chlorki i mleczan, które są naturalnymi składnikami płynów ustrojowych. Pomimo braku formalnych badań przedklinicznych toksyczności, składniki roztworu są fizjologiczne, a ich stężenia zbliżone do wartości osocza, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z zaburzeniami elektrolitowymi. Glukoza pełni funkcję czynnika osmotycznego, umożliwiając indywidualne dostosowanie terapii, a roztwór charakteryzuje się obojętnym pH około 7,0 oraz osmolarnością odpowiednio 358 mOsm/l (1,5%), 401 mOsm/l (2,3%) i 511 mOsm/l (4,25%), co sprzyja dobrej tolerancji i zmniejsza potencjał drażniący otrzewną.
Bezpieczeństwo stosowania roztworu balance zależy od przestrzegania wskazań, przeciwwskazań oraz zalecanego dawkowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Produkt jest dostarczany w systemie dwukomorowym, co pozwala na oddzielne przechowywanie kwaśnego roztworu elektrolitów i glukozy oraz zasadowego roztworu mleczanu, zwiększając stabilność i zachowanie właściwości fizykochemicznych roztworu przez cały okres ważności. Podsumowując, brak danych przedklinicznych nie stanowi przeszkody w bezpiecznym stosowaniu roztworu balance, gdyż jego składniki są naturalne i dobrane zgodnie z fizjologicznym zapotrzebowaniem organizmu.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
chlorek magnezu, chlorek sodu, czynnik osmotyczny, dawkowanie, dializa otrzewnowa, działanie niepożądane, działanie osmotyczne, glukoza, glukoza jednowodna, mleczan sodu, osmolarność, parametry fizykochemiczne, płyn ustrojowy, podrażnienie otrzewnej, profil bezpieczeństwa, przeciwwskazanie, roztwór elektrolitów, roztwór mleczanu, stabilność roztworu, system dwukomorowy, wskazanie -
Skład i postać leku
Balance to roztwór do dializy otrzewnowej dostępny w wariantach z glukozą o stężeniach 1,5%, 2,3% oraz 4,25% i wapniem w stężeniach 1,25 mmol/l lub 1,75 mmol/l. Produkt jest dostarczany w innowacyjnym dwukomorowym worku, gdzie zasadowy roztwór mleczanu i kwaśny roztwór elektrolitów z glukozą są przechowywane oddzielnie i łączone tuż przed użyciem, co zapewnia fizjologiczne pH około 7,0 gotowego roztworu. Osmolarność roztworu waha się od 358 mOsm/l (1,5% glukozy) do 511 mOsm/l (4,25% glukozy), co pozwala na indywidualne dostosowanie ultrafiltracji. Zawartość jonów wapnia wynosi odpowiednio 1,25 lub 1,75 mmol/l, co umożliwia optymalizację bilansu wapniowo-fosforanowego u pacjentów. Składniki pomocnicze, takie jak woda do wstrzykiwań, kwas solny, wodorotlenek i wodorowęglan sodu, stabilizują pH i właściwości roztworu.
Produkt Balance jest dostępny w trzech systemach podawania, dedykowanych do ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO) oraz automatycznej dializy otrzewnowej (ADO), z różnymi pojemnościami worków od 2000 ml do 6000 ml. Po zmieszaniu roztworów stabilność chemiczna i fizyczna gotowego roztworu utrzymuje się do 24 godzin w temperaturze 20°C. Do roztworu można aseptycznie dodawać wybrane leki (np. heparynę 1000 j.m./l, insulinę 20 j.m./l, wankomycynę 1000 mg/l) wyłącznie na zlecenie lekarza, z natychmiastowym wykorzystaniem po dodaniu. Przed podaniem roztwór należy ogrzać do temperatury ciała i dokładnie wymieszać zawartość obu komór, stosując się do zasad aseptyki, aby zminimalizować ryzyko zakażeń i działań niepożądanych związanych z kwaśnym pH tradycyjnych roztworów dializacyjnych.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Skład i postać leku – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
automatyczna dializa otrzewnowa, cefazolina, ceftazydym, chlorek magnezu, chlorek sodu, chlorek wapnia, ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa, dializa otrzewnowa, gentamycyna, glukoza jednowodna, gospodarka wapniowo-fosforanowa, heparyna, insulina, kwas solny, mleczan sodu, osmolarność, roztwór do dializy otrzewnowej, roztwór elektrolitów, roztwór mleczanu, system dwukomorowy, teikoplanina, ultrafiltracja, wankomycyna, wodorotlenek sodu, wodorowęglan sodu -
Właściwości farmakokinetyczne
Roztwór do dializy otrzewnowej Balance, zawierający glukozę w stężeniach 1,5%, 2,3% oraz 4,25% oraz wapń w stężeniach 1,25 mmol/l lub 1,75 mmol/l, charakteryzuje się właściwościami farmakokinetycznymi umożliwiającymi efektywną eliminację toksyn mocznicowych (mocznik, kreatynina, kwas moczowy, fosforany nieorganiczne) oraz elektrolitów (Na, K, Ca, Mg) poprzez mechanizmy dyfuzji i konwekcji. Glukoza pełni funkcję środka osmotycznego, a jej absorpcja w trakcie 6-godzinnej dializy wynosi 60-80%, co wpływa na zmniejszanie gradientu dyfuzyjnego i stopniowe obniżanie ultrafiltracji, która osiąga maksymalną wartość po 2-3 godzinach. Objętość ultrafiltratu po 4 godzinach wynosi średnio 100 ml dla roztworu 1,5% glukozy, 400 ml dla 2,3% oraz 800 ml dla 4,25%. Mleczan, pełniący rolę buforu, jest niemal całkowicie absorbowany, a jego metabolizm u pacjentów z prawidłową funkcją wątroby przebiega prawidłowo, co potwierdza stabilność stężeń metabolitów pośrednich.
Transport jonów wapnia podczas dializy jest modulowany przez stężenie glukozy i wapnia w roztworze dializacyjnym, objętość wlewu oraz stężenie wapnia zjonizowanego w surowicy pacjenta. Wyższe stężenia glukozy i większa objętość wlewu sprzyjają eliminacji wapnia z organizmu, natomiast niższe stężenie wapnia w roztworze zwiększa gradient dyfuzyjny. W standardowym schemacie CADO z trzema workami 1,5% glukozy i jednym 4,25% (wapń 1,25 mmol/l) dochodzi do eliminacji około 160 mg wapnia na dobę, co pozwala na bezpieczne stosowanie doustnych preparatów wapnia i witaminy D bez ryzyka hiperkalcemii. Osmolarność roztworów waha się od 356 mOsm/l (1,5% glukozy, wapń 1,25 mmol/l) do 511 mOsm/l (4,25% glukozy, wapń 1,75 mmol/l), a pH utrzymuje się na poziomie około 7,0, co minimalizuje ryzyko powikłań i chroni błonę otrzewnową podczas długotrwałej terapii.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Właściwości farmakokinetyczne – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
błona otrzewnowa, ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa, dializa otrzewnowa, dyfuzja, fosforany nieorganiczne, funkcja wątroby, glukoza, hiperkalcemia, jon wapnia, konwekcja, kreatynina, kwas moczowy, magnez, mleczan, mocznica, mocznik, osmolarność, pH, potas, równowaga elektrolitowa, roztwór dializacyjny, sód, toksyny mocznicowe, ultrafiltracja, ultrafiltrat, wapń, witamina D -
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Stosowanie roztworów do dializy otrzewnowej z rodziny balance u kobiet w okresie rozrodczym, w tym ciężarnych i karmiących piersią, wymaga indywidualnej oceny korzyści i ryzyka. Dostępne dane kliniczne są ograniczone, a brak badań na modelach zwierzęcych uniemożliwia pełną ocenę wpływu na rozwój płodu. Roztwory balance charakteryzują się obojętnym pH około 7,0 oraz precyzyjnie określonymi stężeniami elektrolitów, w tym wapnia (1,25–1,75 mmol/l), glukozy (1,5–4,25%, co odpowiada 15,0–42,5 g/l) i osmolarnością w zakresie 356–511 mOsm/l, co minimalizuje ryzyko podrażnienia otrzewnej. W przypadku kobiet ciężarnych konieczna jest ścisła współpraca interdyscyplinarna z położnikiem i neonatologiem oraz regularne monitorowanie parametrów biochemicznych i stanu klinicznego matki i płodu.
Składniki roztworów balance przenikają do mleka kobiecego, jednak przy odpowiednio dostosowanym schemacie dializacyjnym nie przewiduje się działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią. W razie potrzeby lekarz może rozważyć tymczasowe przerwanie karmienia, uwzględniając korzyści terapeutyczne dla matki i dobro dziecka. Brak jest dowodów na negatywny wpływ roztworów balance na płodność u kobiet i mężczyzn. Lekarze powinni przeprowadzać szczegółowy wywiad dotyczący planów prokreacyjnych, indywidualnie dostosowywać schemat dializy (częstotliwość wymian, objętość płynu, stężenie glukozy) oraz prowadzić ścisłe monitorowanie stanu klinicznego pacjentek i płodu, zapewniając pacjentkom pełną informację o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach terapii.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Wpływ na płodność, ciążę i laktację – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
dializa otrzewnowa, działanie niepożądane, funkcja rozrodcza, jon wapnia, mleczan sodu, mleko kobiece, obojętne pH, osmolarność, parametr biochemiczny, płyn dializacyjny, podrażnienie otrzewnej, roztwór dializacyjny, rozwój płodu, stężenie elektrolitów, stężenie glukozy, substancja osmotycznie czynna, terapia nerkozastępcza -
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Roztwory do dializy otrzewnowej typu balance, zawierające glukozę w stężeniach 1,5%, 2,3% oraz 4,25% oraz wapń w stężeniach 1,25 mmol/l lub 1,75 mmol/l, nie wykazują istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługi maszyn. Produkty te, dostępne w postaci dwukomorowych worków, po zmieszaniu tworzą obojętny roztwór o pH około 7,0 i różnej osmolarności (od 356 do 511 mOsm/l w zależności od stężenia glukozy i wapnia). Składniki takie jak chlorek wapnia, chlorek sodu, (S)-mleczan sodu, chlorek magnezu oraz glukoza w podanych stężeniach nie wpływają negatywnie na funkcje psychomotoryczne pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej.
W trakcie edukacji pacjenta lekarz powinien podkreślić, że stosowanie roztworów balance nie ogranicza zdolności do prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn, jednak wymiana dializatu nie powinna być wykonywana podczas prowadzenia pojazdu ze względów bezpieczeństwa i aseptyki. Należy również zwrócić uwagę, że sama przewlekła choroba nerek i jej powikłania mogą wpływać na funkcje psychomotoryczne niezależnie od terapii dializą. Informacje te powinny być przekazane w sposób jasny i umożliwiający pacjentowi zadawanie pytań, co jest istotne dla prawidłowego zrozumienia i bezpiecznego stosowania terapii dializą otrzewnową z użyciem produktów balance.
Czytaj więcej w pełnym wpisie: Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn – balance 1,5% z 1,5% glukozą i wapniem 1,75 mmol/l 1,5% glukozy + 1,75 mmol/l wapnia
aseptyka, dializa otrzewnowa, funkcja psychomotoryczna, glukoza jednowodna, jon wapnia, magnezu chlorek sześciowodny, osmolarność, osmolarność teoretyczna, pH, przewlekła choroba nerek, roztwór do dializy otrzewnowej, sodu chlorek, sodu mleczan, wapnia chlorek dwuwodny, worek dwukomorowy, wymiana dializatu