zwiększenie ilości wydalanego moczu

Zwiększenie ilości wydalanego moczu, określane medycznie jako poliuria, definiowane jest jako diureza przekraczająca 3 litry na dobę u osób dorosłych. Jest to objaw występujący w wielu schorzeniach i może wskazywać na zaburzenia funkcjonowania nerek lub układu hormonalnego.

Najczęstsze przyczyny poliurii obejmują cukrzycę (zarówno typu 1, jak i 2), moczówkę prostą (centralną lub nefrogenną), hiperkaliemię, przewlekłą chorobę nerek, stosowanie leków moczopędnych oraz nadmierne spożycie płynów. W diagnostyce różnicowej należy również uwzględnić cukrzycę ciążową, hiperkalcemię oraz choroby psychogenne powodujące polidypsję.

Diagnostyka zwiększonej diurezy powinna obejmować wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne, w tym badanie ogólne moczu, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, parametrów nerkowych (kreatynina, mocznik), elektrolitów oraz hormonów tarczycy. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie testu zagęszczania moczu oraz oznaczenie poziomu hormonu antydiuretycznego (ADH).

Leczenie poliurii zależy od przyczyny jej wystąpienia. W przypadku cukrzycy kluczowa jest normalizacja poziomu glukozy, przy moczówce prostej centralnej stosuje się desmopresynę, natomiast w przypadku poliurii wywołanej lekami moczopędnymi rozważa się modyfikację farmakoterapii. Niezależnie od przyczyny, istotne jest monitorowanie stanu nawodnienia pacjenta i zapobieganie odwodnieniu.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl