wąglik jelitowy

Wąglik jelitowy to jedna z trzech głównych postaci infekcji Bacillus anthracis, obok postaci skórnej i płucnej. Powstaje w wyniku spożycia zanieczyszczonej przetrwalnikami bakterii żywności lub wody. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego przetrwalniki kiełkują, a bakterie produkują toksyny, które powodują uszkodzenie tkanek.

Objawy wąglika jelitowego pojawiają się zwykle w ciągu 1-7 dni od ekspozycji i obejmują gorączkę, nudności, wymioty, brak apetytu, ból brzucha oraz krwawą biegunkę. W miarę postępu choroby może dojść do perforacji jelit, posocznicy oraz wstrząsu septycznego. Nieleczony wąglik jelitowy charakteryzuje się wysoką śmiertelnością sięgającą 25-60%.

Rozpoznanie opiera się na izolacji bakterii z krwi lub kału, testach PCR oraz badaniach serologicznych. Leczenie wymaga szybkiego włączenia antybiotykoterapii (ciprofloksacyna, doksycyklina lub penicylina) w połączeniu z leczeniem wspomagającym. Wąglik jelitowy podlega obowiązkowemu zgłoszeniu służbom sanitarno-epidemiologicznym, a ze względu na potencjalne wykorzystanie B. anthracis jako broni biologicznej, wymaga szczególnej czujności diagnostycznej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl