osłona kortykosteroidowa

Osłona kortykosteroidowa to profilaktyczne stosowanie glikokortykosteroidów w celu zapobiegania powikłaniom związanym z nagłym odstawieniem tych leków lub w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych podczas procedur medycznych. Jest to powszechna praktyka w wielu dziedzinach medycyny.

W przypadku pacjentów długotrwale przyjmujących kortykosteroidy, nagłe odstawienie tych leków może prowadzić do niewydolności nadnerczy, gdyż dochodzi do supresji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Osłona kortykosteroidowa stosowana jest również przed zabiegami operacyjnymi u pacjentów z niewydolnością kory nadnerczy lub u osób przewlekle leczonych steroidami.

W alergologii osłona kortykosteroidowa stosowana jest przed podaniem leków lub środków kontrastowych u pacjentów z historią reakcji nadwrażliwości. Zazwyczaj protokół osłony obejmuje podanie glikokortykosteroidów (np. deksametazonu lub prednizonu) w dawkach podzielonych, często w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi, na 12-24 godziny przed procedurą.

Należy pamiętać, że mimo powszechnego stosowania, skuteczność osłony kortykosteroidowej w zapobieganiu reakcjom alergicznym nie została jednoznacznie potwierdzona we wszystkich sytuacjach klinicznych, dlatego decyzja o jej zastosowaniu powinna być podejmowana indywidualnie, z uwzględnieniem korzyści i potencjalnych działań niepożądanych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl