nadmiar mineralokortykosteroidów

Nadmiar mineralokortykosteroidów to zespół objawów wynikający z podwyższonego stężenia hormonów kory nadnerczy odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, przede wszystkim aldosteronu. Stan ten może być spowodowany pierwotnym hiperaldosteronizmem (zespół Conna), wrodzonym przerostem nadnerczy, guzami wydzielającymi aldosteron lub przewlekłym przyjmowaniem egzogennych steroidów.

Charakterystyczne objawy nadmiaru mineralokortykosteroidów obejmują nadciśnienie tętnicze, hipokaliemię (niskie stężenie potasu we krwi), zasadowicę metaboliczną oraz retencję sodu i wody. Pacjenci często zgłaszają osłabienie mięśniowe, skurcze mięśni, wielomocz, wzmożone pragnienie i obrzęki.

Diagnostyka obejmuje oznaczenie stężenia aldosteronu i aktywności reninowej osocza, ocenę stosunku aldosteronu do reniny (ARR), test hamowania solą oraz badania obrazowe nadnerczy. W leczeniu stosuje się antagonisty aldosteronu (spironolakton, eplerenon), leki obniżające ciśnienie tętnicze oraz w przypadkach spowodowanych guzem – zabieg operacyjny.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl