poimplantacyjna utrata zarodków

Poimplantacyjna utrata zarodków (ang. post-implantation embryo loss) to zjawisko polegające na obumarciu zarodka po jego implantacji w śluzówce macicy. Proces ten występuje w okresie między implantacją a 10. tygodniem ciąży i jest jedną z przyczyn wczesnych poronień samoistnych.

Najczęstszymi przyczynami poimplantacyjnej utraty zarodków są nieprawidłowości chromosomalne (trisomie, monosomie, poliploidie), zaburzenia immunologiczne, nieprawidłowości anatomiczne macicy, zaburzenia endokrynologiczne (m.in. niedobór progesteronu), infekcje oraz trombofilie. W przeciwieństwie do przedimplantacyjnej utraty zarodków, która często pozostaje niewykryta, poimplantacyjna utrata manifestuje się klinicznie poprzez krwawienie i ból podbrzusza.

Diagnostyka obejmuje badania ultrasonograficzne, oznaczanie poziomu beta-hCG, badania immunologiczne oraz genetyczne. Leczenie zależy od zidentyfikowanej przyczyny i może obejmować suplementację progesteronu, leczenie immunomodulujące, terapię przeciwzakrzepową lub zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy w przypadku zatrzymanego poronienia.

Nawracająca poimplantacyjna utrata zarodków (więcej niż 2-3 epizody) wymaga szczegółowej diagnostyki obejmującej badania genetyczne pary, ocenę anatomii macicy, badania w kierunku trombofilii oraz ocenę zaburzeń immunologicznych. Zjawisko to dotyczy około 1-2% par starających się o dziecko.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl