konwersja hormonu tarczycy

Konwersja hormonu tarczycy to proces metaboliczny, w którym tyroksyna (T4) jest przekształcana do bardziej aktywnej biologicznie formy trójjodotyroniny (T3). Tyroksyna produkowana przez gruczoł tarczowy zawiera cztery atomy jodu i jest głównym hormonem wydzielanym przez tarczycę, jednak to T3 wywiera większość efektów biologicznych w tkankach docelowych.

Proces konwersji zachodzi głównie w wątrobie i nerkach, a także w innych tkankach obwodowych przy udziale enzymów dejodynaz (głównie dejodynazy typu 1 i 2). Dejodynazy usuwają jeden atom jodu z cząsteczki T4, przekształcając ją w T3. Równolegle może zachodzić alternatywna konwersja T4 do nieaktywnej rewersyjnej T3 (rT3), co stanowi mechanizm regulacyjny gospodarki hormonalnej.

Zaburzenia konwersji hormonów tarczycy mogą występować w różnych stanach chorobowych, takich jak zespół niskiej T3, choroby wątroby, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, niedożywienie czy podczas stosowania niektórych leków (np. propylotiouracylu, amiodaronu, glikokortykosteroidów). Prawidłowa ocena konwersji obwodowej jest istotna w diagnostyce subklinicznych zaburzeń tarczycy oraz w optymalizacji leczenia substytucyjnego u pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl