podwyższone stężenie cholesterolu

Podwyższone stężenie cholesterolu (hipercholesterolemia) to stan, w którym poziom cholesterolu całkowitego we krwi przekracza wartości referencyjne, zazwyczaj powyżej 200 mg/dl (5,2 mmol/l). Szczególnie istotne jest zwiększenie frakcji LDL-cholesterolu (>115 mg/dl), która odpowiada za odkładanie się złogów w ścianach naczyń krwionośnych i rozwój miażdżycy.

Hipercholesterolemia może mieć podłoże genetyczne (rodzinna hipercholesterolemia) lub być nabyta wskutek nieprawidłowej diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe, otyłości, palenia tytoniu, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, zespołu nerczycowego czy stosowania niektórych leków. Najczęściej przebiega bezobjawowo, ale prowadzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych.

Diagnostyka obejmuje oznaczenie pełnego lipidogramu, obejmującego cholesterol całkowity, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol oraz trójglicerydy. Wartości docelowe LDL-C są różne w zależności od kategorii ryzyka sercowo-naczyniowego pacjenta – od <70 mg/dl w grupach najwyższego ryzyka do <115 mg/dl w grupie niskiego ryzyka.

Leczenie hipercholesterolemii opiera się na modyfikacji stylu życia (dieta niskocholesterolowa, aktywność fizyczna, zaprzestanie palenia) oraz farmakoterapii. Lekami pierwszego rzutu są statyny, które hamują syntezę cholesterolu w wątrobie. W przypadku niedostatecznej skuteczności lub nietolerancji statyn stosuje się ezetymib, inhibitory PCSK9, kwas bempediowy lub żywice jonowymienne.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl