wydzielanie wody i elektrolitów

Wydzielanie wody i elektrolitów to kluczowy proces fizjologiczny odpowiedzialny za utrzymanie homeostazy organizmu. Regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej odbywa się głównie za pośrednictwem nerek, które filtrują krew, reabsorbują niezbędne substancje i wydalają nadmiar wody oraz elektrolitów z moczem.

Podstawowymi elektrolitami podlegającymi regulacji są jony sodu (Na+), potasu (K+), wapnia (Ca2+), magnezu (Mg2+), chloru (Cl-) oraz wodorowęglany (HCO3-). Ich stężenie w płynach ustrojowych jest ściśle kontrolowane przez złożony system hormonalny, w którym uczestniczą m.in. aldosteron, ADH (wazopresyna), ANP i układ renina-angiotensyna-aldosteron.

Zaburzenia wydzielania wody i elektrolitów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji klinicznych. Hiponatremia i hipernatremia wpływają na osmolarność płynów ustrojowych i funkcje komórkowe. Zaburzenia gospodarki potasowej bezpośrednio oddziałują na funkcje układu nerwowego i mięśniowego, w tym mięśnia sercowego. Nieprawidłowości w wydzielaniu wapnia i fosforanów wpływają na mineralizację kości i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Diagnostyka zaburzeń wydzielania wody i elektrolitów obejmuje ocenę stężeń elektrolitów w surowicy, badanie równowagi kwasowo-zasadowej, ocenę funkcji nerek oraz badania obrazowe. Leczenie ukierunkowane jest na przyczynę zaburzeń i może obejmować suplementację doustną lub dożylną elektrolitów, stosowanie diuretyków, modyfikację farmakoterapii oraz leczenie chorób podstawowych.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl