zespół odstawienia agonisty dopaminy

Zespół odstawienia agonisty dopaminy (DAWS – Dopamine Agonist Withdrawal Syndrome) to zespół objawów występujących po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu agonistów receptorów dopaminowych, stosowanych głównie w leczeniu choroby Parkinsona. Stan ten charakteryzuje się zespołem objawów fizycznych i psychicznych przypominających zespół abstynencyjny.

Objawy DAWS obejmują lęk, ataki paniki, dysforię, depresję, drażliwość, bezsenność, zmęczenie, bóle uogólnione, apatię oraz silną potrzebę przyjmowania leku. W przeciwieństwie do typowego nasilenia objawów parkinsonowskich obserwowanego po odstawieniu lewodopy, DAWS jest specyficzny dla agonistów dopaminy i nie ustępuje po ponownym włączeniu lewodopy.

Czynniki ryzyka rozwoju DAWS obejmują wyższe dawki agonistów dopaminy, dłuższy czas leczenia, zaburzenia kontroli impulsów oraz wcześniejsze uzależnienia. Patofizjologia tego zespołu wiąże się z nadmierną stymulacją receptorów dopaminowych D3 w układzie mezolimbicznym. Leczenie polega na powolnym zmniejszaniu dawki agonisty dopaminy oraz włączeniu odpowiedniego leczenia objawowego.

Powiązane wpisy

  1. 21.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl