wyciąg z kory i liści osiki

Wyciąg z kory i liści osiki (Populus tremula) to preparat ziołowy wykorzystywany w medycynie naturalnej i fitoterapii. Osika należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae) i zawiera związki biologicznie czynne, w tym salicynę, która w organizmie przekształca się w kwas salicylowy – substancję o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Ekstrakt z osiki wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W medycynie tradycyjnej stosowany jest w łagodzeniu objawów reumatycznych, bólów stawów, dny moczanowej oraz jako środek wspomagający przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Zawarte w korze osiki flawonoidy i glikozydy fenolowe mają potencjał antyoksydacyjny i mogą wspomagać układ odpornościowy.

W badaniach farmakologicznych wykazano również właściwości przeciwdrobnoustrojowe wyciągu z osiki, co uzasadnia jego tradycyjne zastosowanie w leczeniu infekcji. Należy jednak pamiętać, że stosowanie preparatów z osiki powinno być konsultowane z lekarzem, szczególnie u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe lub mających uczulenie na salicylany. Nie zaleca się długotrwałego stosowania bez nadzoru medycznego.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl