samobadanie

Samobadanie to systematyczna, wykonywana samodzielnie przez pacjenta procedura kontroli ciała w celu wczesnego wykrycia potencjalnych zmian chorobowych. Jest szczególnie zalecane w profilaktyce nowotworów, m.in. raka piersi, jądra czy czerniaka skóry.

W przypadku samobadania piersi procedura powinna być wykonywana co miesiąc, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki, gdy piersi są mniej napięte i bolesne. Obejmuje ono oglądanie piersi przed lustrem, badanie palpacyjne w pozycji leżącej oraz ocenę węzłów chłonnych pachowych.

Samobadanie jąder zaleca się wykonywać regularnie, najlepiej raz w miesiącu, po ciepłej kąpieli lub prysznicu, gdy moszna jest rozluźniona. Polega na delikatnym badaniu palpacyjnym obu jąder w poszukiwaniu zgrubień, guzków lub innych nieprawidłowości.

Samobadanie skóry powinno obejmować regularną ocenę wszystkich znamion i pieprzyków pod kątem zmiany ich wielkości, kształtu, koloru lub pojawienia się świądu, krwawienia czy owrzodzenia. Pomocna jest zasada ABCDE (asymetria, brzegi, kolor, duży rozmiar, ewolucja).

Należy podkreślić, że samobadanie nie zastępuje regularnych wizyt kontrolnych u specjalistów i badań przesiewowych, ale stanowi ich istotne uzupełnienie, zwiększając szanse na wczesne wykrycie niepokojących zmian.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl