nerwoból popółpaścowy

Nerwoból popółpaścowy (neuralgia postherpetyczna, PHN) to przewlekły zespół bólowy, który rozwija się jako powikłanie półpaśca. Występuje u około 10-15% pacjentów po przebytym półpaścu, przy czym ryzyko wzrasta znacząco z wiekiem pacjenta – u osób powyżej 60 roku życia może dotykać nawet 30% chorych.

Patofizjologia nerwobólu popółpaścowego wiąże się z uszkodzeniem nerwów obwodowych i ośrodkowych wywołanym przez reaktywację wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Charakteryzuje się przewlekłym, palącym bólem, przeszywającymi lub kłującymi doznaniami oraz allodynią (bólem wywołanym przez bodźce normalnie niebolesne) w obszarze zajętym wcześniej przez wysypkę półpaścową.

Diagnoza opiera się głównie na wywiadzie klinicznym potwierdzającym przebyty półpasiec oraz utrzymujący się ból w tym samym obszarze przez okres dłuższy niż 3 miesiące po zagojeniu zmian skórnych. Leczenie jest wielokierunkowe i obejmuje farmakoterapię (leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, opioidy, miejscowe środki znieczulające), zabiegi interwencyjne (blokady nerwów, stymulacja rdzenia kręgowego) oraz rehabilitację.

Profilaktyka nerwobólu popółpaścowego polega przede wszystkim na zapobieganiu półpaścowi poprzez szczepienia przeciwko VZV oraz wczesne wdrożenie leczenia przeciwwirusowego w przypadku wystąpienia półpaśca, co może zmniejszyć ryzyko rozwoju PHN o około 50%.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl