Nadużywanie sterydów anabolicznych

Nadużywanie sterydów anabolicznych, syntetycznych pochodnych testosteronu, prowadzi do poważnych objawów fizycznych takich jak szybki przyrost masy mięśniowej, trądzik, ginekomastia, zaburzenia hormonalne oraz konsekwencji psychicznych, w tym agresji i depresji. Długotrwałe stosowanie może skutkować poważnymi powikłaniami, w tym chorobami sercowo-naczyniowymi, uszkodzeniami wątroby oraz zaburzeniami układu rozrodczego. Leczenie opiera się na bezpiecznym odstawieniu sterydów pod nadzorem medycznym, terapii psychologicznej oraz farmakologicznej, które pomagają w łagodzeniu objawów odstawienia i współwystępujących zaburzeń. Kluczowa jest także edukacja, wsparcie psychospołeczne i interdyscyplinarne podejście, które zwiększają skuteczność terapii i zapobiegają nawrotom.

Rozdziały
  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl