steryd anaboliczno-androgenny

Steryd anaboliczno-androgenny to syntetyczna pochodna testosteronu, łącząca właściwości anaboliczne (promujące wzrost tkanek, szczególnie mięśniowej) z androgenicznymi (wpływającymi na rozwój i utrzymanie męskich cech płciowych). Te substancje są stosowane w medycynie do leczenia różnych schorzeń, w tym hipogonadyzmu, opóźnionego dojrzewania płciowego, niedokrwistości, kacheksji nowotworowej oraz w terapii zastępczej u mężczyzn z niedoborem testosteronu.

Mechanizm działania steroidów anaboliczno-androgennych polega na wiązaniu się z receptorami androgenowymi w komórkach docelowych, co prowadzi do aktywacji procesów transkrypcji genów i syntezy białek. Efektem tego jest nasilenie syntezy białek w tkance mięśniowej, zwiększenie retencji azotu, wzrost masy kostnej oraz hamowanie katabolizmu białek.

Niestety, sterydy anaboliczno-androgenne są często nadużywane w sporcie i kulturystyce, co wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Do najczęstszych należą: zaburzenia hormonalne (w tym supresja endogennego testosteronu), hepatotoksyczność, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatia, zmiany psychiczne (agresja, zmiany nastroju) oraz u mężczyzn ginekomastia i zanik jąder, a u kobiet hirsutyzm i maskulinizacja. Długotrwałe stosowanie tych substancji może prowadzić do uzależnienia oraz nieodwracalnych zmian w organizmie.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl