zapalenie jelita poantybiotykowe

Zapalenie jelita poantybiotykowe to zaburzenie, które rozwija się jako powikłanie po terapii antybiotykowej. Przyczyną jest zazwyczaj zachwianie równowagi mikrobioty jelitowej, co prowadzi do nadmiernego namnażania patogennych bakterii, najczęściej Clostridioides difficile (wcześniej znanej jako Clostridium difficile).

Objawy kliniczne obejmują wodnistą biegunkę (niekiedy z domieszką krwi), ból brzucha, nudności, gorączkę oraz ogólne osłabienie. W ciężkich przypadkach może rozwinąć się rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy – poważne, zagrażające życiu powikłanie charakteryzujące się tworzeniem się żółtawych błon rzekomych na błonie śluzowej jelita.

Diagnostyka opiera się na wykryciu toksyn A i B C. difficile w kale, testach molekularnych PCR oraz badaniach endoskopowych w cięższych przypadkach. Leczenie obejmuje przede wszystkim odstawienie antybiotyku wywołującego zaburzenie oraz włączenie celowanej antybiotykoterapii (metronidazol, wankomycyna lub fidaksomycyna). W przypadkach nawracających rozważa się przeszczep mikrobioty jelitowej.

Profilaktyka zapalenia jelita poantybiotykowego obejmuje racjonalną antybiotykoterapię, stosowanie probiotyków podczas leczenia antybiotykami oraz rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny w placówkach opieki zdrowotnej, szczególnie w aspekcie zapobiegania transmisji C. difficile.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl