terapia radiofarmaceutyczna

Terapia radiofarmaceutyczna to metoda leczenia wykorzystująca związki chemiczne zawierające radioaktywne izotopy, które są selektywnie dostarczane do komórek nowotworowych. Jej działanie opiera się na emisji promieniowania jonizującego, które uszkadza materiał genetyczny komórek nowotworowych, prowadząc do ich śmierci.

Radiofarmaceutyki stosowane w terapii mogą być podawane dożylnie, doustnie lub dokanałowo, w zależności od rodzaju nowotworu i zastosowanego preparatu. Najczęściej wykorzystywane izotopy to jod-131 (w leczeniu raka tarczycy), lutet-177, itr-90 oraz rad-223 (stosowany w przerzutach do kości).

Szczególnie obiecującym kierunkiem rozwoju terapii radiofarmaceutycznej jest leczenie nowotworów neuroendokrynnych przy użyciu znakowanych radioizotopami analogów somatostatyny (PRRT – Peptide Receptor Radionuclide Therapy) oraz radiofarmaceutyków skierowanych przeciwko PSMA w leczeniu raka prostaty. W ostatnich latach terapia ta zyskała znaczenie jako metoda personalizowanego leczenia onkologicznego.

Zaletą terapii radiofarmaceutycznej jest możliwość selektywnego działania na komórki nowotworowe przy jednoczesnym ograniczeniu toksyczności dla zdrowych tkanek. Leczenie to jest zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów, a działania niepożądane najczęściej obejmują przejściowe zaburzenia hematologiczne, nudności i zmęczenie.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl