hiperkortyzolemii

Hiperkortyzolemią nazywamy stan podwyższonego stężenia kortyzolu we krwi, który może być wynikiem endogennej nadprodukcji lub egzogennej podaży glikokortykosteroidów. Najbardziej charakterystycznym zespołem klinicznym związanym z hiperkortyzolemią jest zespół Cushinga, który obejmuje szereg objawów, takich jak otyłość centralna, twarz księżycowata, bawoli kark, rozstępy skórne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia glikemii i osteoporoza.

Przyczyny hiperkortyzolemii endogennej obejmują: nadczynność przysadki mózgowej z nadmiernym wydzielaniem ACTH (choroba Cushinga), ektopowe wydzielanie ACTH przez nowotwory (najczęściej raka drobnokomórkowego płuc), autonomiczną produkcję kortyzolu przez guz nadnercza oraz hiperplazję nadnerczy. Hiperkortyzolemię egzogenną powoduje długotrwała terapia preparatami glikokortykosteroidowymi.

Diagnostyka hiperkortyzolemii opiera się na badaniach laboratoryjnych (oznaczenie kortyzolu w surowicy, ślinie i moczu, test hamowania deksametazonem), badaniach obrazowych (TK, MRI) oraz ocenie klinicznej. Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować leczenie chirurgiczne (usunięcie guza przysadki lub nadnercza), farmakoterapię (leki hamujące syntezę kortyzolu) lub radioterapię.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl