faza sensytyzacji

Faza sensytyzacji (uwrażliwienia) to kluczowy etap w rozwoju alergii, podczas którego organizm po raz pierwszy kontaktuje się z alergenem i rozwija przeciwko niemu odpowiedź immunologiczną. W tym procesie dochodzi do produkcji swoistych przeciwciał IgE, które następnie wiążą się z receptorami na powierzchni komórek tucznych i bazofilów.

Podczas fazy sensytyzacji alergen jest przetwarzany przez komórki prezentujące antygen (APC), które prezentują fragmenty alergenu limfocytom T pomocniczym (Th2). Aktywowane limfocyty Th2 wydzielają cytokiny (głównie IL-4, IL-5, IL-13), które stymulują limfocyty B do produkcji przeciwciał IgE specyficznych dla danego alergenu.

Istotne jest to, że w fazie sensytyzacji pacjent nie wykazuje jeszcze objawów alergii, mimo zachodzących zmian immunologicznych. Dopiero przy kolejnym kontakcie z alergenem, w fazie efektorowej, dochodzi do degranulacji komórek tucznych i wystąpienia objawów klinicznych reakcji alergicznej. Czas między pierwszym kontaktem z alergenem a rozwojem pełnej sensytyzacji może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl