faza wydzielania insuliny

Faza wydzielania insuliny to proces sekrecji insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych w odpowiedzi na wzrost stężenia glukozy we krwi. Wydzielanie insuliny ma charakter dwufazowy. Pierwsza faza obejmuje szybkie, gwałtowne uwolnienie insuliny zmagazynowanej w ziarnistościach wydzielniczych komórek beta, co następuje w ciągu pierwszych 10 minut po stymulacji glukozą.

Druga faza wydzielania insuliny ma charakter powolny i długotrwały, wynika z syntezy nowej insuliny i utrzymuje się dopóki stężenie glukozy pozostaje podwyższone. Zaburzenia pierwszej fazy wydzielania insuliny są wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy typu 2, obserwowanym jeszcze przed wystąpieniem jawnej hiperglikemii.

W badaniach diagnostycznych ocena faz wydzielania insuliny może być przeprowadzona za pomocą dożylnego testu tolerancji glukozy (IVGTT) lub testu hiperglikemii z zastosowaniem klamry metabolicznej. Prawidłowa pierwsza faza wydzielania insuliny ma kluczowe znaczenie dla utrzymania homeostazy glukozy, ponieważ hamuje wątrobową produkcję glukozy i ogranicza poposiłkowe wzrosty glikemii.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl